Sağlığa Faydalı Bilgiler

Acil servis (ilk yardım) sırasında kullanılan yanlış yöntemler

04.10.2017
207
Acil servis (ilk yardım) sırasında kullanılan yanlış yöntemler

Her insan yanındaki insanların sağlığında sorun oluşan zaman ona acil ilk yardım yapmak için belirli bilgilere sahip olmalıdır. Fakat bazen sahip olduğumuz bilgiler olumsuz sonuçlara yol açabilir ve durumun daha da ağırlaşmasına neden olabilir. Çok insanın kullandığı, aslında yanlış olan birkaç acil servis (ilk yardım) yöntemlerinden bahsedeceğiz.

1- Açık yaraya kesinlikle alkol dökülmemeli. Kanayan yarayı sadece içme veya kaynatılmış su ile yıkamak gerekir.

2- Kapalı kalp masajı nadiren işe yarıyor. Dolayısıyla hastanın durumunu daha da ağırlaştırmadan sürekli nabzını kontrol etmek ve acil tıbbi yardıma aramak gerekir.

3- Fazla miktarda ilaç almak oldukça zararlıdır. Aslında durumundan bağımsız olarak, insan vücudu ne kadar az ilaç kabul ederse, bir o kadar zarardan uzak olur.

4- İlk yardım sırasında en çok yapılan yanlışlıklardan biri de burun kanaması sırasında rastlanır. Eğer burnunuz kanarsa, başınızı arkaya bükmeyin veya uzanmayın. Sadece başınızı dik tutun ve burnunuza buz koyun.

5- Özellikle, kazada zarar görmüş insanı kesinlikle hareket ettirmemek gerekir. Bu zamanda ilk yardım olarak acil tıbbi yardıma aramak en iyi yardımdır.

6- Yan ve aşağı kısımlarda kanama varsa, o zaman dikkatli olmak gerekir. Kanamayı kesmek isterken kangren oluşturabilirsiniz. Bu yüzden de kanamayı durdurmak için sert iplerden değil, bandaj veya yumuşak kumaşlardan kullanmak gerekir.

7- İlk tıbbi yardım sırasında en çok yapılan hatalardan biri de sara nöbeti geçiren kişinin dilini yoklamaktır. Bu zaman sadece hastanın dilinin katlanmadığından emin olmak ve ellerini sert tutmak gerekir. Daha sonra hastayı bir tarafı üste çevirmek önemlidir

8- İğne sağ tarafa vurulduğu zaman daha çok işe yarıyor. Enjeksiyon yapıldığı zaman iğne ucunun yarısından fazlası batırılmalıdır.

ETİKETLER: ,

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.