Sağlığa Faydalı Bilgiler

Aç karnına zeytinyağı içmenin faydası

26.07.2017
542
Aç karnına zeytinyağı içmenin faydası

Her sabah kahvaltıdan önce aç iken iki çorba kaşığı zeytinyağı içmek kişiyi hastalıklardan korur. Bağırsak kanserini önlemeye yardımcı olur, tansiyonu düşürür ve yaşlanmayı geciktirir.

Zeytinyağı zeytin ağacının meyvesi olan zeytinin çekirdekleriyle birlikte sıkarak hiçbir kimyasal işlem geçmeden, ek madde katılmadan, doğal hali ile elde edilen, oda sıcaklığında sıvı olarak kalan, yeşilimsi sarımsı renkte bitki esaslı sıvı yağdır.

Vücuttaki kolesterol yaklaşık,% 70 kadarı organizma tarafından üretilir. Sadece %30 kadarını yediğimiz gıdalardan alırız. Eğer beslenme sırasında kolesterol alımı artarsa o zaman vücut bir denge mekanizması içinde karaciğerden kolesterol üretimini durdurur.

Kolesterol karaciğerden yüksek miktarda üretim yapılması hem safra kesesi taşlarının oluşmasına, hem de kalbe giden damarın sağlığının bozulmasına neden olur. Bunun üzerine zeytinyağı kendini gösterir ve damara çöken kötü kolesterol etkisini azaltır, kandaki farklı kolesterol türlerinin de dengelemesini sağlıyor.

Her sabah aç karnına iki yemek kaşığı zeytinyağı içmek, kötü huylu kolesterolün azalmasını sağlamakla birlikte, damar sağlığını koruyan iyi huylu kolesterolün de artmasını sağlıyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.