Sağlığa Faydalı Bilgiler

A vitaminin faydaları ve eksikliğinde zararları nelerdir?

27.07.2017
201
A vitaminin faydaları ve eksikliğinde zararları nelerdir?

Vücutta A vitamini eksikliği genellikle kendini gözlerde oluşturduğu patolojiler ile gösteriyor. A vitamini eksikliğinde organizmada aşağıdaki hastalıklar meydana çıkıyor:

  • Konjonktivit
  • Kseroftalmi
  • Hiperkeratoz
  • Gece körlüğü (tavuk karası)

Bazı durumlarda A vitamini eksikliği üst solunum yolları ve bağırsak hastalıklarının geç iyileşmelerine neden olabiliyor.

A vitamini eksikliği az rastlanan hastalıklardandır. Bu hastalık kendini en çok kronik bağırsak, kronik karaciğer, endokrin sistemi ve verem hastalıkları sırasında açığa verir.

Hastalığın oluşması beslenme ile ilgilidir. Öyle ki, içeriğinde yeterince A vitamini olmayan gıdalarla beslenen kişilerde bir süre sonra avitaminoz (A vitamini eksikliği )oluşur. A vitamini organizmanın asit değişimini hızlandırır, cinsel organların faaliyetinin uyarılmasını etkiler, canlıların boy uzamasında yardımcı olur.

A vitamini gözün, cildin, mide bağırsağın mukoza salgısını, idrar yollarının etkinliğini artırır. A vitamini eksikliği kendisini en çok gözün etkinliğinde gösteriyor. A vitamininin azlığında gözün beslenmesi ve görme yeteneği zayıflar.

A vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Bu zamanda ağız ve burun boşluğunda, ciltte kuruluk oluşur. Saç da kuruluğa maruz kalması sonucunda saç dökülmesi olur. Salgı bezlerinin salgısı azalır, göz kendi parlaklığını kaybeder.

Hastalığa teşhis kanın içeriğinde A vitamini ve karotinin az olmasına dayanılarak konur. Hastanın göz dibinin muayenesi teşhisin doğru konulmasını doğruluyor.

Tedavi kas içine A vitamininin vurulması ve içeriği A vitamini yönünden zengin olan besinlerden oluşan menünün tertip olması ile yapılır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.