Sağlığa Faydalı Bilgiler

50 yaşındaki erkeklerin korktuğu hal: Erkekliğin bitişi

27.07.2017
264
50 yaşındaki erkeklerin korktuğu hal: Erkekliğin bitişi

İnsanın yaşı ilerledikçe vücut güçten düşüyor ve enerji tükeniyor. Kadınlarda belli yaştan sonra hamile kalma olasılığı azalıyor, erkeklerde spermin yapısı zayıflıyor. Kadınlarda bu dönem menopoz, erkeklerde ise andropoz diye adlandırılıyor.

Menopoz hakkında çok yazıldığı için kadınlar arasında bu süreç hakkında hayli bilgi var. Ancak andropoz hakkında o kadar da geniş bilgi yoktur. Hatta öyle erkekler var ki, böyle bir anlayıştan genellikle habersizdir.

Andropoz Latincede “andro” ve “pause” kelimesinin birleşmesinden oluşmuştur. Sözlük anlamı erkekliğin bitmesi demek olsa da, sürecin kendisi erkekliğin azalması sürecidir. Yani bu dönemde erkeklik bitmiyor, azalıyor. Cinsel hevesin azalması, emek gücünün zayıflaması ve manevi doyumsuzluk ortaya çıkar. Zamanla Andropoz giren erkekte seksüel fonksiyonun azalması, sabah ereksiyonun olmaması, yorgunluk, öfke, depresyon, organ yağlanması, kalp-damar, solunum sistemi hastalıkları, şeker, başarısızlık, cinsel ilişki sırasında ölme korkusu, monotonluk, arzuların azalması meydana gelir.

Erkeklerde bu dönem kendini çeşitli belirtilerle gösterir. Andropoz kendisini cinsel istekte azalma, güç kaybı, yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk, depresyon, kaslarda azalma, kemik erimesi, erken boşalma, ereksiyon problemi, boyun kısalması, emek yeteneğinin zayıflaması, yemekten sonra uyuklama, özellikle karın nahiyesinin yağlanması gibi belirtilerle kendini gösterir. Bazı erkekler kendini genç erkek gibi görür, bazıları ise tembelleştiğini ve yaşlandığını kabul etmeye başlıyor.

ABD Sosyologlarının yaptıkları araştırmalar sırasında tespit edildi ki, andropoz döneminde olan erkekler kendilerini aşırı riskli görüyorlar. Arabayı hızla kullanma, aldatmalar, yüksek dozda viagra kullanımı, birdenbire oluşan spor isteği gibi hareketlerle kendilerine henüz genç olduklarını kanıtlamaya çalışırlar. Bu yaştaki erkeklerin en büyük korkusu iktidarsızlık ve cinsel yaşamdaki güçsüzlüktür.

Andropoz döneminde erkeklerde birçok sağlık sorunları oluşabiliyor. Daha fazla ise prostat kanseri görülmektedir.

Andropoz, testosteron üretimi sürecinde zayıflama ve kanda testosteronun azalması süreci sonucunda psikolojik, fiziksel ve cinsel semptomlar sistemidir. Andropozu belirlemek için kan analizi verilir. Bu analiz sabah 8.00-10.00 arası verilmelidir. Çünkü sabah saatlerinde erkeklik hormonları yüksek düzeyde olur.

Andropoz çok zaman 50 yaşından sonra başlar. Ama bu demek değildir ki, her kişi 50 yaştan sonra andropoza girmelidir. Andropozun başlamasının yaşı genetik özellik taşır. Erkeklerin %60’i 45 yaşından sonra bu süreç yavaş yavaş başlar. Süreç alkollü içki ve sigara içenlerde daha çabuk başlar.

Andropoz hiçbir tedavi ile önlenemeyen bir süreçtir. Ancak süreci yavaşlatmak mümkündür. Bunun için her bir erkek en az 6 ayda bir muayeneden geçmelidir. Eğer bir hasta her 6 ayda bir aynı doktora müracaat ediyorsa, doktor zamanla hastasının organizmasını öğrenir ve gerektiğinde ilaçlarla müdahale edebilir. Bu yüzden de kendinizde belirtileri gözlemlediğiniz zaman doktorunuza müracaat etmeye başlayın. Doktorla iletişim sadece andropozu geciktirmiyor, hem de ömrünüzü uzatır.

 

İsviçre’de “erkekliğin bitmesi” – andropoz üzerinde yapılan araştırmalarda tespit edildi ki, bu süreç ilk olarak erkeğin beyninde başlar. Yani çok zaman erkekler sağlıklarının kaygısında kalmayıp, hayatı nasıl olursa yaşıyor ve orta yaşta manen yorulmuş, sağlıklarını kaybetmiş durumda olurlar. Bu nedenle bilim adamları 35 yaşından sonra her bir kişiye günde yarım saat spor, haftada en az 4 kez seks ve sağlıklı beslenmeyi öneriyor. Erkek ler sağlıkların ne kadar çok umursarlarsa, andropozu bir o kadar geciktirmiş olurlar.

ETİKETLER: ,

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.