Sağlığa Faydalı Bilgiler

5 adımda boyun ağrılarınızdan kurtulun!

13.03.2019
344
5 adımda boyun ağrılarınızdan kurtulun!

En sıkıcı ve iş performansını düşüren ağrılardan bir tanesi de boyun ağrılarıdır. Hayatımızın birçok alanına etki eden boyun ağrılarından kurtulmak için bu 5 şeye dikkat edin.

Uzun süre masa başında oturmak
Boyun ağrısından şikâyetiniz varsa, acıya rağmen düzgün hareket etmeye çalışın. Eğer bilgisayar karşısında oturmanızı gerektiren işiniz varsa, 2 saatte bir mola vererek dinlenin. Bunlar sırt ve boyun kaslarınızı rahatlatarak boyun ağrınızı azaltacaktır.

Kaliteli uyku önemlidir!
Yatarken seçtiğiniz pozisyon da boyun ağrılarınıza neden olabilir. Düzgün uyumak omurganızın rahatlamaya yardımcı olur. Bu nedenle, boynunuz için yastık seçimi de çok önemlidir. Sırt ve boynu ideal şekilde rahatlatan özel yastıklar, ağrılarınızı yok etmek için en iyi alternatiftir.

Oturmanıza dikkat edin!
Boyun ağrınızın önlemek istiyorsanız, sadece uyumak değil, aynı zamanda oturma şeklinize de dikkat etmelisiniz. Bilgisayar karşısında oturma kurallarına riayet ederseniz, boyun ağrılarınızdan kurtulacaksınız.

Boyun ağrılarının bir numaralı yardımcısı – sıcak!
Sıcaklık, boyun ve sırt sorunlarını oldukça rahatlatıyor. Fakat ağrı iltihaplanmadan kaynaklanıyorsa, sıcak tamamen aksine etkileyebilir. Bu durumda sıcak bir şey boyun kısmına koymayın.

Boyun ağrısı iltihaptan dolayı değil ise sıcaklık boyun ağrısına çok iyi gelir. Sıcak su torbası ile yaptığınız kompres gerginliğinizi azaltır ve hareket yeteneğinizi artırır. Boynunuzu kış mevsiminde soğuk hava akımlarından korumak için mutlaka atkı takın.

Stresten uzak durun
Kronik stres, boyun ve sırt ağrısının en çok karşılaşılan nedenlerinden biridir. Özellikle stres, omuz ve sırt bölgesinde giderek artan endişelere neden olabilir. Bu nedenle, aktif stresinizi azaltmak için tedavi, psikoterapi ve hobi gibi aktivitelerden yararlanın.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.