Sağlığa Faydalı Bilgiler

1 gün aç kalmanın sağlığa 10 faydası

21.01.2018
1.186
1 gün aç kalmanın sağlığa 10 faydası

Çeşitli ülkelerde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kısa süreli açlık insan vücudu için oldukça faydalıdır. Öyle ki eskiden dahi tabipler Hipokrat, Avicenna, Paracelsus kısa süreli açlığın yardımı ile çeşitli hastalıkları tedavi ediyordular.

Uzmanlara göre, modern insanlar gerekliğinden fazla kalori alır ve bu da çeşitli hastalıkların gelişimine, yaşamın kısalmasına neden olur.Bir deney sırasında bilim adamları farelerin beslenmesini % 20 azalttıktan sonra keşfettiler ki, az yiyen fareler daha aktif ve sağlıklı olup, daha çok yaşıyordular. Bu insanlara içinde aynıdır. Beslenmenin azalması insan sağlığına sadece olumlu yönde etkileyecektir.

Amerikan bilim adamları tarafından yapılan son araştırma kısa süreli açlığın beyinin faaliyetlerini olumlu etkisini keşfetti. Öyle ki, 1 gün boyunca aç kaldıklarında beynin kognitif (düşünce, bellek vb.) Fonksiyonları hayli artırır. İlginçtir ki, birçok dahi yazarlar, müzisyenler, ressamlar bilmeden bu yöntemi kullanıyordular. kendi eserlerini yapmadan önce aç kalıyordular.

1 gün aç kalmanın sağlık için 10 faydası

  1. Dediğimiz gibi, beyin daha iyi çalışmaya başlar, insanın yaratıcılık potansiyeli artar.
  2. Bağışıklık sisteminin etkinliği artırır. İşte bu nedenle nezle hastalıkları sırasında hekimler daha az yemeyi ve çok sıvı almayı tavsiye ediyorlar.
  3. Metabolik süreçleri hızlandırır, kiloyu azaltır.
  4. Organizmayı temizler ve gençleştirir.
  5. Cildin durumu iyileştirir.
  6. Kanser riskini azaltır.
  7. Kalp ve damarlar daha sağlıklı olur.
  8. Astımdan eziyet çekenlerin durumu hafifliyor.
  9. Arteriyel basıncı düzenler.
  10. Vücuttaki iltihapları azaltır.

Fakat onu da göz önünde bulundurmak gerekir ki, bu sonuçları düzenli olarak haftada 1 kez aç kaldığında elde etmek mümkündür. Açlık günü sadece su içebilirsiniz.

Dikkat! Bazı hastalıklar sırasında açlık ters etki gösterebilir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.